Εορτασμός 25ης Μαρτίου 1821

Ημέρα διπλού εορτασμού η σημερινή. Η Ελλάδα τιμά την επέτειο του εθνικού ξεσηκωμού για την ελευθερία και ο χριστιανισμός γιορτάζει τον Ευαγγελισμό της Θεοτόκου. Το σχολείο μας συμμετείχε στις εορταστικές εκδηλώσεις της πόλης του Διακοπτού, ξεκινώντας με την παρουσία των παιδιών μας στη Δοξολογία. Ακολούθησε κατάθεση στεφάνων στο Ηρώον, όπου το σχολείο μας εκπροσώπησε η Διευθύντρια, κυρία Ευσταθία Ράπτη, ενώ από τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων κατάθεση στεφάνου έκανε η κυρία Χριστίνα Πλατάνου-Καψάλη. Στο τέλος της όμορφης τελετής, ακούστηκαν επιλεγμένα επετειακά τραγούδια από την χορωδία της κυρίας Μπέσης Νάσση, στην οποία συμμετείχαν και αρκετοί από τους μαθητές μας.

Στη συνέχεια, μαθητές και σύλλογοι συμμετείχαν στην καθιερωμένη παρέλαση. Εντυπωσιακή η παρουσία των μελών του Συλλόγου Ιστορικής Αναβίωσης Βοστίτσα 1821, αλλά και των παιδιών μας, τα οποία, υπό την καθοδήγηση των κυρίων Γρηγόρη Θεοχαρόπουλου και Λεωνίδα Θεολόγου, ήταν καταπληκτικά και καταχειροκροτήθηκαν, όπως άλλωστε και όλοι οι συμμετέχοντες. Η ημέρα τελείωσε με παραδοσιακούς χορούς στη μεγάλη πλατεία.

Χρόνια πολλά Έλληνες! Ελεύθεροι πάντα!