Σεμινάριο Πρώτων Βοηθειών

Αλήθεια, τι μπορεί να κάνει ένας έφηβος σε μια ξαφνική επείγουσα κατάσταση, μέχρι να έρθει εξειδικευμένη βοήθεια ή ασθενοφόρο; Αν για παράδειγμα χτυπήσει ένας συμμαθητής του στην πλατεία, ενώ παίζουν, ή αν αισθανθεί μια αδιαθεσία η ηλικιωμένη γιαγιά ή παππούς, ενώ είναι μόνος σπίτι;

Αυτά και πολλά άλλα, διδάχθηκαν τα παιδιά μας από την κυρία Μαρία Σύρακα, νοσηλεύτρια-εκπαιδεύτρια του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού (Παράρτημα Πατρών) , η οποία μας επισκέφθηκε κατόπιν πρόσκλησής μας και μοιράστηκε τις πολύτιμες γνώσεις της με μαθητές και εκπαιδευτικούς.

Τι μάθαμε; Μάθαμε πως είναι σπουδαίο να μπορείς να μένεις ψύχραιμος και να έχεις την κατάλληλη γνώση για να μπορείς να βοηθήσεις τον συνάνθρωπό σου, όταν ακόμα και το δευτερόλεπτο μετρά. Ευχαριστούμε πραγματικά!